Mjukt påslakan och örngott i Muslin, 100% ÖKO-TEX certifierad bomull.
Muslin är ett naturligt, mjukt tyg av kammad bomull. Det är aningens elastiskt och har en karakteristisk struktur. Det luftiga tyget består av två tunna lager, vilket gör att det andas. Dess värmereglerande egenskaper gör att det är svalt på sommaren och varmt på vintern.
- Mjuk och skön kvalitet
- Funktionellt – värmande när det är kallt och svalkande när det är varmt
- Svensk tillverkning, allt sys i Emmaljunga
Storlek: 130 x 100 cm Örngott: 38 x 55 cm
Material: 100% ÖKO-TEX certifierad bomull
Tvättråd: Maskintvätt 40 grader
NG Baby grundades år 1959 av Nils Gerhard Jakobsson, som började sy madrasser i barnstorlek hemma i källaren. Idag har NG Baby återförsäljare runt om i hela Sverige och har ett brett sortiment.
Från start ger NG Baby kunskapen och kärleken till det ytterst bästa för våra barn. Produkterna designas och tillverkas av mjuka textiler till baby, barn och förälder. Produkterna ur sortimentet är av ett ekologiska råvaror med all bäddutrustning som en nyfödd bebis behöver. NG BABY har dessutom skötbädd, amningskudde, sovpöl, myspöl, sittsäck, sänghimmel med mera i trendiga och miljövänliga textiler.